Szívvel építjük dunaújvárost

A Rajta újváros! egyesület választási programja 2024-2029

Dunaújváros helye a nemzetgazdaságban

 

Amire szükség van:

  • Az M8-as autópálya folytatása
  • A V0-ás vasút megépítése
  • Logisztikai központ létrehozása a város határában
  • A Vasmű használaton kívüli területeinek hasznosítása
  • A fideszes bosszúpolitizálás befejezése, mert annak csak a város látja kárát

 

A 2000-es évek elején az MSZP-től a civileken át a Fideszig mindenki egyetértett abban, hogy Dunaújváros nem függhet egyedül a Vasműtől. 2005-ben ennek a jegyében települt a város határába a Hankook, Dunaújváros egykori termesztőtelepének területére.

Az akkor kötött szerződés értelmében a keletkező adó kétharmada Dunaújvárosnak járt. Ezt a több mint másfél évtizedes alkut rúgta fel a Fidesz 2021-ben – éppen a legnehezebb időkben -, és elintézték, hogy az addig Dunaújvárosnak járó pénzt olyan települések kapják, amelyeknek semmi közük a Hankookhoz. 

2016-ban a fideszes városvezetés új lehetőséget kapott: a miniszterelnök logisztikai központot ígért a városnak, amelynek területe – állítása szerint – rendelkezésre állt volna a városban. A fideszes városvezetés azonban úgy döntött, hogy a beruházást inkább Iváncsára viszi, így Dunaújváros ismét pénz és gyár nélkül maradt.  

Ebből a helyzetből nehéz talpra állni, de nem lehetetlen, mert városunk stratégiai helyen fekszik. Az ország közepén, utak és vasutak kereszteződésében, a Duna partján. A Fidesz kétszer is bizonyította, hogy számukra nem a város az első – nekünk azonban az. Épp ezért szorgalmazni fogjuk az M8-as autópálya folytatását, a V0-s vasút megépítését és egy logisztikai központ létrehozását.

Az M6-os autópálya elkészült, az M8-as útból azonban csak a Pentele-híd és egy néhány kilométeres szakasz készült el, egyébként 15 éve nem történt semmi. Ez azért is érthetetlen, mert közben sokkal kisebb forgalmú útszakaszokra volt és van pénz. Az M8-as autópálya – amelyet már M200-as néven tartanak számon – jelentősen csökkentené az MO-s, M1-es, M7-es M5-ös autópályák Budapest közeli szakainak forgalmát. 

Az M8-as autópályához hasonlóan szükség van a V0-ás vasútra, ami Dunaújváros érintésével szintén Budapestet tehermentesítené.

A vasúti és közúti csomóponthoz pedig egy hatalmas logisztikai parkot lenne célszerű építeni, ami sok ezer embernek adna munkát, és ami a legfontosabb, hogy a manapság divatos akkumulátorgyárakkal ellentétben sokkal környezetbarátabb fejlesztést jelentene. Kiváltképpen akkor, ha ez a fejlesztés barnamezős beruházás lenne, vagyis a logisztikai park kialakítása során érdemes megvizsgálni, hogy a Vasmű területéből mi az,  ami már használaton kívül van és rekultiválás után más célra lenne használható. Ez a nehéz helyzetben lévő Vasműnek is bevételt jelentene.

Fenntartható és modern közlekedési formák

 

Amit elvégeztünk: 

  • Bérroller rendszer bevezetése
  • Kerékpárutak építése
  • Kerékpáros szervízpontok telepítése
  • Újabb, modern buszok üzembe állítása
  • 100 és 150 forintos buszbérlet bevezetése 

 

Amit tervezünk: 

  • Zárt kerékpártárolók telepítése
  • Rossz minőségű kerékpárutak felújítása
  • Rollertöltők telepítése
  • Vasútállomás épületének és környezetének felújítása az állammal közösen

 

A mögöttünk hagyott ciklusban számos területen tudtuk megújítani a dunaújvárosi közlekedést. Fő célunk az volt, hogy a mi városunkban is legyen alternatívája az autós közlekedésnek. 

Ennek érdekében kerültek újabb, modern buszok a tömegközlekedésbe, vezettük be a 100 és 150 forintos kedvezményes bérleteket, amelyek több tízezer forintos megtakarítást jelentenek a dunaújvárosi családoknak.

Több kilométer új kerékpárutat építettünk, így már majdnem minden városrész biztonságosan megközelíthető kerékpárral. 

A 2024-2029-es ciklusban szeretnénk folytatni ezt a munkát. A jó kerékpáros közlekedéshez több kerékpáros szervízpont és több kerékpártároló kell. Ennek érdekében zárt biciklitárolókat fogunk elhelyezni a város több pontján, a főbb csomópontokban és a lakóházak közelében. 

A helyszínek kijelölésében a lakók véleménye lesz a mérvadó, mert ahogy az elmúlt 5 évben, úgy a következő ciklusban is az itt élők megkérdezése után döntünk majd. Javítunk az elektromos rollerhálózaton is, az üzemeltető céggel közösen töltőket fogunk kihelyezni a főbb csomópontokba, hogy legyenek olyan pontjai a városnak, ahol mindig találni feltöltött rollereket.

A vasúti közlekedés fejlesztéséhez elengedhetetlen a vasútállomás épületének és környezetének felújítása. Ez a terület állami kézben van, a közelmúltban a Közlekedési Minisztériummal közösen kidolgoztuk a felújítási terveket. 

Ennek részeként fedett kerékpártároló, kulturált parkolóhelyek, buszmegállók jönnének létre, valamint gyalogos és kerékpáros aluljáró épülne a Béke városrész irányába, ami a Béke körút és a Hengerész utca csatlakozásától vezetne a peronokhoz és a Kandó Kálmán térhez. 

Természetesen felújított állomásépület várná az utasokat, és XXI. századi állapotok fogadnák azt, aki városunkba érkezik. A Kandó Kálmán tér felújítása után sajnos nagyon kontrasztos a kép az állomás lepusztult épületével. 

Azon fogunk dolgozni, hogy az állam mielőbb elvégezze a munkát, amihez minden segítséget megadunk. 

Utak állapota, parkolás

 

Amit elvégeztünk: 

  • Több mint 2000 méter földút aszfaltozása
  • Vízelvezetés kiépítése több száz méteres útszakaszon
  • Járda felújítás minden városrészben
  • Több száz méter járda újjáépítése a kerékpárutak mentén
  • Több száz új parkolóhely
  • Roncsautók elszállítása

 

Amit tervezünk: 

  • Ingyenes parkolás fenntartása
  • Zöldterületi parkolás felszámolása
  • A roncsautók elszállításának folytatása 
  • A kórház körüli parkolási helyzet rendezése 
  • További földutak aszfaltozása
  • Járdafelújítás
  • Útfelújítás 800 millió forintból
  • Aranyvölgyi út és a Petőfi Sándor utca egy szakaszának felújítása
  • Körforgalom építése a római Víztoronynál 

 

Dunaújvárosban sok száz méter út szorul felújításra, de azt józanul senki sem ígérheti, hogy ezeket rövid idő alatt egyszerre fel lehet újítani. 

Emellett sok száz méter út van jelenleg is, ami nem rendelkezik szilárd burkolattal. Az ott élő családok százai még 2024-ben is kénytelenek sáros, poros földutakon közlekedni nap, mint nap. 

Mindenkinek az az út fontos, ahol ő jár, igyekszünk megtalálni az egyensúlyt. Ennek érdekében fő- és mellékutak egyaránt megújultak az elmúlt ciklusban, ezt tervezzük a jövőben is. 

Egy nyertes pályázatnak köszönhetően 800 millió forintot fogunk útfelújításra fordítani, mert mindannyian látjuk, hogy ez ráfér a város útjaira. Nem kérdés, hogy bőven lesz helye ennek a pénznek, még kevés is lesz, de igyekszünk olyan nagyforgalmú, bevezető utakat felújítani ebből, amit a legtöbben használnak. Megépülhet a Béke városrészi körforgalomnál a kanyarodó sáv – sajnos ehhez jelentős közműmunkákat kell végezni, így nem lesz olcsó mulatság – és megújul a Aranyvölgyi út és a Petőfi Sándor utca egy szakasza is.

A Megyei Jogú Városok Szövetségében és a kormányzatnál is kezdeményeztük, hogy a Budapesti Útépítési Programot terjesszék ki a megyei jogú városokra. A 2018-ban indult program azt tűzte ki célul, hogy megszüntesse a földutakat a fővárosban. Budapesten csaknem végeztek ezzel a munkával, a megyei jogú városokban viszont ugyanúgy problémát okoz a rengeteg burkolatlan közút, csak Dunaújvárosban mintegy 15 kilométer ilyen út van, amiből 7 kilométer belterületi. A Római Városrészben a víztoronynál körforgalmi csomópontot építünk ki, mert látható, hogy a mostani kereszteződés használata sokak számára nehéz.

Parkolás tekintetében okos ötletekkel, a városlakók bevonásával jelentős eredményeket értünk el, akár a Weiner Tibor körúton, a római víztorony mellett, vagy az ADU iskola mögött. Továbbra is megőrizzük az ingyenes parkolást, de a zöldterületek elfoglalását fel kell számolni. Az újonnan létrehozott Városőrség egyik kiemelt feladata éppen ez lesz. Emellett újabb parkolók építésével fogjuk enyhíteni a parkolási nehézségeket. A legnagyobb problémát a kórház körüli parkolás okozza, itt 70 új helyet fogunk létrehozni. De új parkolókat fogunk építeni a Kertvárosban az erdősori kollégiumnál is. 

Pályázataink

 

Amit elvégeztünk: 

  • 4463 millió forint európai uniós forrás elnyerése a következő uniós ciklusban
  • Számos közvetlen uniós pályázat elnyerése más európai városokkal közösen

 

Amit tervezünk: 

  • Az elnyert pályázatok megvalósítása
  • További uniós pályázatok beadása
  • 1 milliárd forint energetikai felújításra
  • Új főtér az egykori Dunapentelének

 

Dunaújváros 4463 millió forintot nyert el a következő uniós ciklusban, a jelenlegi városvezetés által beadott pályázatokból. 

Amennyire csak lehet igyekszünk ezeket minél részletesebben megtervezni és előkészíteni, hogy a lehető leghamarabb meg is valósulhassanak. Természetesen ennek előfeltétele, hogy a kormány végre megállapodjon Brüsszellel az uniós pénzek kifizetéséről, ezek ugyanis nem közvetlen források, vagyis ha a kormány nem tud megállapodni, akkor hiába nyertük el ezt a 4,5 milliárd forintot, az nem fog megérkezni. 

Ezeket a fejlesztési forrásokat olyan célokra költjük, amelyek a városlakók számára a legfontosabbak és, amelyek részben meg is térülhetnek. 

Ezért például 1 milliárd forintot, vagyis a fejlesztési keret negyedét fogjuk önkormányzati épületek energetikai felújítására költeni. Ez az arány elődeinknél a 10 százalékot sem érte el az előző uniós fejlesztési ciklusban, aminek most mindannyian isszuk a levét a magas közüzemi díjak miatt. A jövőben orvosolni fogjuk ezt a hibát. 

Ápoljuk hagyományainkat is, így 470 millió forintot szeretnénk arra fordítani, hogy új főteret kapjon Pentele és teljesen megújuljon a Mondbach-kúria előtti terület. Ehhez szükség van a szovjet emlékmű áthelyezésére, amelyen évek óta dolgozunk. Bízunk benne, hogy a háborús helyzet ellenére ez a tervünk is meg tud valósulni. Ezt követően egy letisztult tér alakulna ki itt, ahol egy közlekedési fejlesztést is megvalósítanánk, kanyarodósávot alakítanánk ki a Petőfi utca felől, de akár körforgalmi csomópont is létrejöhetne. A tervezésbe bevonjuk a pentelei polgárokat is, hiszen olyan főteret szeretnénk, amit mindenki magáénak érez. 

Most, hogy a Kúria és az orvosi rendelő épülete megújult, látható, hogy milyen csodálatos kisvárosi városközpont alakítható itt ki, egy valódi élettel teli közösségi tér. Olyan várost építünk, ahol jóleső, büszke érzéssel sétálhat végig minden dunaújvárosi.  Célunk, hogy – mint hajdanán – elégedetten mutathassuk meg az ide érkező vendégeinknek városunkat. 

Fiatalok, családosok és az idősek támogatása

 

Amit elvégeztünk: 

  • Az iskolakezdési támogatásra jogosultak körének bővítése
  • Babaköszöntő csomag minden dunaújvárosi újszülöttnek
  • Rendszeres programok valamennyi korosztálynak
  • Játszóterek építése a város több pontján
  • Petőfi utcai orvosi rendelő külső felújítása
  • 100 forintos havi bérlet a 14 éven aluliaknak és a 65 év alatti nyugdíjasoknak

 

Amit tervezünk: 

  • 700 millió forint óvodafelújításra
  • További programok szervezése az idősebb generációnak
  • Játszóterek további felújítása, fejlesztése
  • Petőfi utcai orvosi rendelő belső felújítása
  • Fabó Éva Sportuszoda külső medencéjének felújítása

 

Dunaújváros mindannyiunk otthona. Nem mindig könnyű megtalálni az összhangot annak érdekében, hogy olyan programok, olyan beruházások, olyan intézkedések történjenek, amelyek minden generáció számára fontosak, de erre törekedtünk eddig és erre törekszünk a jövőben is. 

A legkisebbek a legnagyobb figyelmet érdemlik, hiszen ők városunk jövője. Éppen ezért a következő ciklusban 700 millió forintot fordítunk óvodafejlesztésre, erre nyertes pályázatunk van, amiből reményeink szerint teljesen megújul majd a Csillagvirág Óvoda. 

A megfelelő orvosi ellátás biztosítása mára jórészt teljes egészében állami feladat. Az állam kezelésében van a kórház és elvették az önkormányzatoktól az orvosi ügyeletet is. Az önkormányzat a rendelőket üzemelteti, amelyek közül a Petőfi Sándor utcai rendelő külső felújítása már elkészült ebben a ciklusban, a jövőben pedig a belső felújítással folytatjuk majd. 

Folytatjuk a játszótereink felújítását, mert fontosnak tartjuk, hogy mindenki a lakóhelyéhez közel találjon magának ilyen lehetőséget. 

A programok szervezése során továbbra is törekszünk arra, hogy minden generáció számára népszerű előadókat hozzunk a városba. 

Programot dolgozunk ki annak érdekében, hogy megtartsuk a fiataljainkat, itt maradjanak Dunaújvárosban, itt alapítsanak családot. 

Kiemelt célunk, hogy megfelelő sportolási lehetőséget biztosítsunk minden generáció számára. Ehhez szükséges például az uszoda külső medencéjének felújítása, amire korábban pályázati pénzt nyert az önkormányzat. Ezt sajnos a kormányzat visszavonta, de így vagy úgy, ennek a beruházásnak el kell készülnie, a következő ciklusban ezen is dolgozunk majd.